בחר גודל טקסט פונט

סקירת ענף נוירו-מודולציה

פריצת הדרך

בשנות ה-70 היו צוותי המחקר של מדטרוניק חלוצים בפיתוח וביישום טכניקות נוירו-מודולציה.

נוירו-מודולציה היא העברה מבוקרת ומכוונת של פולסים חשמליים, של תרופות וחומרים ביולוגיים לאתרים ספציפיים במערכת העצבים.

כיום, הענף שלנו הוא המוביל בתחום השתלים לגירוי עצבי ומערכות למתן תרופות. טכניקות

מסייעות בטיפול במצבים הבאים:

  • הפרעות בתנועה (כולל מחלת פרקינסון, רעד ראשוני ודיסטוניה)
  • כאב כרוני
  • ספסטיות
  • פעילות-יתר של שלפוחית השתן ואצירת שתן
  • בריחת צואה
  • שיתוק קיבה (גסטרופרזיס)

גירוי מוחי עמוק

גירוי מוחי עמוק (DBS – Deep Brain Stimulation) הוא טכנולוגיה חדשנית ובדוקה המשפרת במידה ניכרת את התפקוד המוטורי ומפחיתה מוגבלות בחולים הסובלים מההשפעות המגבילות של מחלת פרקינסון, רעד ראשוני ודיסטוניה. לצורך הטיפול משתמשים במערכת גירוי עצבי מושתלת לגירוי גרעיני מוח ספציפיים להפחתת התסמינים הקשורים בהפרעות התנועה הללו. לאחר הצבת השתל במקומו ניתן להתאים את הגירויים באופן לא-פולשני לפי צרכיו הייחודיים של כל חולה.

טיפולים בכאב

גירוי עצבי ומתן תרופות ישירות לנוזל השדרה יכולים להיות יעילים בטיפול בחולים הסובלים מכאב כרוני, שלא הצליחו להשיג אצלם הקלה מספקת בכאב או שהתפתחו אצלם תופעות לוואי מטרידות בעקבות טיפולים אחרים בכאב.

ספסטיות

טיפול ITBTM (Intrathecal Baclofen) מקל על ספסטיות מופשטת חמורה ועמידה בפני טיפול בחולים עם שיתוק מוחין, טרשת נפוצה, חבלת ראש טראומטית, נזק לחוט השדרה ושבץ. הטיפול מבוסס על הזרקת בקלופן נוזלי ישירות לחלל נוזל השדרה במינונים מבוקרים ומדויקים באמצעות משאבה וצנתר המותקנים באופן כירורגי מתחת לפני העור.

גירוי עצבי לשליטה בשלפוחית ובמעי

זהו הטיפול המושתל הראשון המבוסס על גירוי חשמלי של העצבים הסקראליים לטיפול באי-שליטה במתן שתן עקב דחיפות ותכיפות ובאצירת שתן. הטיפול משמש גם במקרים של אי-שליטה במתן צואה ובעצירות.

הטיפול עשוי לשפר את איכות חייהם של מיליוני חולים הסובלים מההשפעות המביכות והמגבילות של אי-שליטה במתן שתן או צואה.

גירוי עצבי של הקיבה

טיפול בבחילות ובהקאות כרוניות על-רקע שיתוק קיבה (גסטרופרזיס), במקרים שבהם טיפולים תרופתיים קונוונציונליים אינם יעילים. גסטרופרזיס היא הפרעה שבה המזון עובר דרך הקיבה לאט מהרגיל. בחלק מהחולים ההפרעה גורמת לבחילות ולהקאות כרוניות קשות שלא ניתן לאזן אותן בטיפול תרופתי. חולים אלו מתקשים לאכול ונדרשים להזנה דרך זונדה להבטחת תזונה מספקת.

גירוי עצבי של הקיבה מבוסס על גירויים חשמליים מתונים לגירוי הקיבה. הגירויים האלה מסייעים לשלוט בתסמינים הקשורים בגסטרופרזיס, לרבות בחילות והקאות.

טיפול באי-שליטה במתן שתן במאמץ בנשים

הטיפול באי-שליטה במתן שתן מבוסס על התקנים הניתנים להתאמה לאחר-ניתוח, המותקנים בשני צדי השופכה ו/או בצוואר השלפוחית, לשמירה על תפקוד תקין ואחיד של שלפוחית השתן.

ובגברים...

טיפולים לאחר ניתוח, הניתנים להתאמה, המשמשים לאי-שליטה במתן שתן על-רקע חולשת שרירי רצפת האגן או אובדן השליטה על שריר הסוגר השולט בפתיחת השלפוחית.

עודכן לאחרונה: 5 December 2011
Israel