בחר גודל טקסט פונט

הסיפור שלנו

מדטרוניק הוקמה בארצות הברית בשנת 1949, על ידי ארל באקן וגיסו, פאלמר הרמונדסלי, כחנות לתיקון ציוד רפואי. מאז התרחבנו לממדים של חברה בינלאומית גדולה המתמחה בכל הקשור לשימוש בטכנולוגיה לשינוי דרכי הטיפול במחלות כרוניות מגבילות ובניהולן.

הטיפול משנה-החיים הראשון – קוצב הלב החיצוני הנישא הראשון המונע בסוללות – שימש בסיס לעשרות סוגי טיפול נוספים שמדטרוניק פיתחה בסיוע של מומחים לגירוי חשמלי, לשיפור חייהם של מיליוני חולים.

במרוצת השנים פיתחנו טכנולוגיות נוספות לטיפולים, ובהם טיפולים המבוססים על גלי-רדיו, התקנים מכניים, התקנים ביולוגיים, התקנים למתן תרופות, ואמצעים לאבחון. כיום הטכנולוגיות שלנו משמשות לטיפול ביותר מ-30 מחלות כרוניות הפוגעות באזורים רבים בגוף.

ראשית הייצור וקוצבי לב

בזמן הקמת החברה היה ארל סטודנט להנדסת חשמל באוניברסיטת מינסוטה. הוא עבד בתיקון ציוד מעבדה עדין בבית חולים במיניאפוליס, מינסוטה. זמן קצר אחרי כן פנו אליו אנשי מקצוע ברפואה וביקשו שלא יסתפק בתיקון ציוד קיים, אלא יתכנן וייצר ציוד חדש.

באמצע שנות ה-50 נפגש ארל באקן עם ד"ר וולטון לילהיי, שהיה חלוץ בניתוחי לב-פתוח בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מינסוטה. ד"ר לילהיי ומנתחים אחרים גילו שב-10% מהמטופלים לאחר ניתוח תיקון לבבי אובחנה חסימה לבבית. אמנם באותה תקופה כבר השתמשו בקוצבי-לב חיצוניים שתמכו בבקרת קצב הלב, אך הם היו מגושמים, ואספקת החשמל שלהם נעשתה באלקטרודות חיצוניות שהצריכו חיבור לשקע בקיר - ולכן במקרים של הפסקת חשמל הם חדלו לפעול.

ארל עבד עם ד"ר לילהיי ושותפיו על פיתוח קוצב לב מונע בסוללות, שממדיו אינם עולים על גודלו של ספר קטן. זו הייתה קפיצת מדרגה בטיפול בחסימה לבבית ובהפרעות לבביות אחרות.

ד

ד"ר וולטון לילהיי עם ילד שטופל באחד הקוצבים החיצוניים הראשונים של מדטרוניק

עד 1960 פיתחה מדטרוניק קוצב-לב מושתל, ובתוך חודשיים התקבלו הזמנות לאספקת 50 יחידות. באותה שנה הציבה החברה תמרור מרכזי נוסף בדרכה: ארל באקן ניסח את הכרזת הייעוד של מדטרוניק (Medtronic Mission). מאז עברו כמעט 50 שנים, וההכרזה תורגמה לשפות רבות וגם כיום היא ממשיכה לשמש ככוח המניע לפעילותנו היומיומית.

התפתחות הגישה הזעיר-פולשנית

באמצע שנות ה-60 השקנו את המערכת הראשונה לקיצוב תוך-ורידי; היא מבוססת על אלקטרודות של קוצבי לב הניתנות להכוונה דרך הווריד, ללא צורך בפתיחת בית החזה או בהרדמה כללית. אפשרות זו שימשה קרש קפיצה לפיתוח הליכים זעיר-פולשניים דומים בטיפולים אחרים. כעת אנו מבצעים רבים מהטיפולים שלנו דרך הוורידים, ובכלל זה התקנת מסתמי לב ושתלי-תומכן ואנגיופלסטיקה באמצעות בלון.

יישום המומחיות שלנו מעבר ללבבות

שנות ה-60 היו תקופת ההתרחבות של מדטרוניק בדרכה להפוך לאחת מחברות לטכנולוגיה רפואית הרבגוניות ביותר בעולם. יישמנו את המומחיות שצברנו בתחום הגירוי החשמלי לפיתוח טיפולים באיברים אחרים.

פיתחנו קוצב למערכת העיכול, וערכנו מספר פרויקטים במטרה להקל על כאב באמצעות גירוי ישיר של חוט השדרה. אלה היו פרויקטים ניסיוניים, אך חשובים מאחר שהיוו את הבסיס להרחבת החשיבה על הטכנולוגיות שלנו.

התרחבות עולמית

שנות ה-60 וה-70 היו תקופה של התרחבות בין-לאומית רבת היקף של מדטרוניק. בשנות ה-60 הגיעו המכירות שלנו מחוץ לארצות הברית להיקף של כשליש מהרווחים שלנו, רובן באירופה. לשם שיפור השירות שלנו באירופה, פתחנו בשנת 1967 מרכז שירות בשדה התעופה סחיפול באמסטרדם.

כמו כן הקמנו מרכזי ייצור גדולים בהולנד, בקנדה, בצרפת ובפורטו-ריקו, והרחבנו את פעילותנו לאמריקה הלטינית וליפן. כיום מדטרוניק פועלת ביותר מ-250 מרכזי ייצור, משרדי מכירות, מרכזי מחקר, מרכזי הדרכה ומוסדות ניהול, העומדים לשירותם של לקוחות וחולים ב-120 מדינות.

הרחבת הטיפולים מגוון המחלות

בשנות ה-70 ה-80 וה-90 ניצלנו את את מומחיותנו כדי למנף את שירותי הטיפול במחלות כרוניות נוספות: השקנו גירוי-מוחי עמוק וגירוי לחוט השדרה להקלה על כאב כרוני, מוצר אלקטרו-שדרתי לטיפול בעקמת , מסתם לב מכני, דה-פיברילטורים מושתלים (ICD - Implantable Cardioverter-Defibrillators) ומערכות למתן תרופות.

לאחרונה רכשנו קרוב לתריסר חברות טכנולוגיות רפואיות, והודות לכך התאפשר למדטרוניק לחדור לשווקים חדשים, ובין היתר בשיווק מסתמים לבביים, ציוד לבבי-ריאתי, צנתרים לאנגיופלסטיקה כלילית, ומכשור לטיפול בעמוד-שדרה ובסוכרת.

שינוי עולמי של שיטות הטיפול במחלות כרוניות

גם כיום אנו שוקדים על עיצוב מחדש של שיטות הטיפול במחלות ובהפרעות כרוניות ברחבי העולם. בשיתופי פעולה עולמיים אנו מרחיבים את גבולות הטכנולוגיות הרפואיות כדי לעזור לחולים לחיות טוב יותר, לזמן ארוך יותר ובעלות נמוכה יותר לחברה.

ההתקנים האחרונים לשליטה בקצב הלב מעבירים מידע באופן אוטומטי ואלחוטי דרך מערכת Care Link לאתר אינטרנט מאובטח, נגיש ממשרדו של הרופא. כך קל יותר לרופאים לעקוב אחר מטופליהם לאורך זמן.

ההתקנים האחרונים לשליטה בקצב הלב מעבירים מידע באופן אוטומטי ואלחוטי דרך מערכת Care Link לאתר אינטרנט מאובטח, נגיש ממשרדו של הרופא. כך קל יותר לרופאים לעקוב אחר מטופליהם לאורך זמן.

אנו מרחיבים את ההיצע שלנו בשירותים ובמוצרים שנועדו לסייע לחולים בכל שלבי מהלך הטיפול בהם: ממניעה ואבחון ועד טיפול ומעקב טיפולי. לשם כך אנו משלבים את המוצרים שלנו עם טכנולוגית מידע וביולוגיה המרחיבים את תפקודם.

אנו גם עובדים על לסגור פערים בגישה לטיפולים נחוצים. כיום, חוסר ביטוח, ידע ומשאבי טיפול מונע ממיליוני חולים ברחבי העולם לקבל את הטיפול לו הם זקוקים. דרך הדרכה, פילנוטרופיה ומדיניות, אנו פועלים במטרה להביא לכך שהטכנולוגיה הרפואית תהיה זמינה יותר.

עודכן לאחרונה: 22 September 2010
Israel